Продължете към съдържанието

Сезираме
прокуратурата
и МРРБ
за ремонта
на двора на "Чистота"
и "Градини и паркове"

От Добромира Костова и Николай Гюров
Taзи седмица имахме уговорка с ръководството на ОП „Чистота“ да се срещнем с техните юристи, за да разгледаме документите от ремонта на двора на предприятията „Чистота“ и „Градини и паркове“. За съжаление, обаче, срещата ни беше отказана. Това не ни спира да продължим нашата проверка по казуса с обществената поръчка за 3 милиона лева и затова предприемаме допълнителни действия.
31 юли 2024
Изгнила покривна конструкция след извършен ремонт на покрив

Тук предната публикация за нашата проверка на терена, за чийто ремонт бяха изхарчени 3 милиона лева публични средства:

С подозрение за злоупотреби при изпълнение на обществената поръчка за 3 милиона лева

Отказаха ни среща с юристите на общинските предприятия

Миналата седмица, по време на нашето посещение на терена на ОП „Чистота“ и ОП „Градини и паркове“ се срещнахме с представител на ръководството на ОП „Чистота“, който видимо имаше желание да ни съдейства в нашия опит да научим повече за извършения ремонт. Беше ни обещана среща с юриста на общинското предприятие, с който да седнем и да разгледаме документите от ремонта -СМР, приемо-предавателни протоколи, количествено-стойностни сметки и др.

За съжаление, обаче, тази седмица, когато се обадихме да организираме тази среща, тя ни беше отказана. Отговорът беше „юристът не иска да се среща с вас“.

Възможно е причината за този отказ да е нашите подозрения за злоупотреби с публични средства, които изразихме в социалните мрежи и които бяха отразени в местни медии.

Във всички случаи отказ да се съдейства на общински съветник с информация и документи е нарушение на закона за местното самоуправление и местната власт (ЗМСМА): чл. 33, т. 5 (2).

Затова и

поискахме документите по Закона за достъп до обществена информация

След като общинските служители не изпълниха изискване по ЗМСМА, сега остава да видим дали ще изпълнят искане по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), което изпратихме веднага след като ни беше отказана среща.
Поискахме да ни бъдат предоставени следните документи:

– технически проект
– технически показатели
– количествено-стойностни сметки
– актове – образец 19 за извършени СМР
– приемо-предавателни протоколи

Отказ да ни бъдат предоставени тези документи по ЗДОИ може да бъде обжалван в съда. Готови сме да стигнем до завеждане на дело, както продължаваме да сме твърдо на позицията, че ще стигнем до дъното на нашите проверки относно изхарчените 3 милиона лева публични средства от заем, който ще изплащат всички пловдивчани. 


Сезирахме прокуратурата и управляващия орган „Региони в растеж“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ)

Отказа да ни бъде съдействано с документи беше допълнителна червена лампа в нашите глави и потвърждение на нашите подозрения за евентуални злоупотреби.

И тъй като ние като общински съветници не сме разследващ орган, то логичната следваща стъпка от наша страна беше да сезираме двата органа, които имат правомощията да разследват – прокуратурата и управляващия орган на Програмата, финансирала проекта, а именно „Региони в растеж“ към МРРБ.

Очакваме с нетърпение резултатите от техните проверки.

Някои от снимките, които направихме при посещението на терена:

И като финал още мои разсъждения относно целесъобразността на изхарчените средства:

Парите бяха изхарчени с цел да се премахне праха, който се вдигаше под гумите на машините на общинските предприятия. Но очевидно прахът няма как да изчезне от плочи с дупки. Тези плочи СА пълни с прах. И допълнително се трошат. Но пък едни три милиона лева вече ги няма „за да се преборим с праха“.

За мен това е истински скандал. За пореден път харчене на милиони, за да подобрим качеството на въздуха, като резултатът е нулев.


Доста спорих през миналия мандат със зам. кмета по екология Тимчев относно целесъобразността на това да се харчат пари, отделени за екология, за ремонт на двор. Той твърдеше, че трябва да се асфалтира двора на предприятията, за да се спре вдигането на прах от машините и така да се подобри качеството на въздуха в района.


А сега виждамe, че поставената „нова“ настилка е не от асфалт, а от плочи с дупки.

Т.е. не само, че не се спира прахоотделянето, а то допълнително се засилва, тъй като плочите вече се рушат.

 

И без значение струва ли наистина 3 милиона ремонта на двора, то със сигурност можем да кажем, че дори и да струваше толкова, то целта на изхарчените 3 милиона не е постигната! И ето това е най-тъжното. Че пловдивчани продължават да дишат мръсен въздух.
УПРАВЛЕНИЕ

Още от тази категория