В четвъртък на сесията ще се гледа точка, която засяга плановете на Община Пловдив да...
Прочети ощеПозиция относно
състоянието на
мозайките на
Епископската
базилика на
Филипопол
Общинските съветници от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – Пловдив сезираме Министерството на културата заради влошеното състояние на уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипопол. Възмутени сме от абсурдните обяснения, предоставени от Община Пловдив в лицето на заместник-кмета Пламен Панов, които прехвърлят отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив“ и подменят истинския проблем – еднолична заповед-забрана към института да поддържа този културен паметник, без да е възложена грижата на някой друг.
При извършено посещение на място констатирахме, че мозайките са в критично състояние – покрити с прах, боклуци, а на места се забелязват плесени.
Наличието на тези проблеми е резултат от скандалната заповед на кмета Костадин Димитров от май 2024 г., която ефективно блокира всякакви поддържащи дейности.
Тази заповед е издадена в изпълнение на административни мерки от Министерството на културата, но е така написана, че служителите на „Старинен Пловдив“ ще са в нарушение, каквото и да опитат да предприемат по опазване на мозайките и така се е стигнало до сериозни вреди за културното наследство.
Заместник-кметът твърди, че забраната се отнася единствено за необосновани интервенции, но според нас е очевидно, че заповедта е създала среда на бездействие и административна парализа.
Кметът многократно е бил сигнализиран за нуждата от намеса за опазване на мозайките от страна на директора на института, но така и не е преприето действие по възлагане на дейностите на някой друг или отмяна на заповедта. Недопустимо е мозайките – безценен обект на световното културно наследство – да бъдат оставени без грижа, докато институциите си прехвърлят отговорността.
Настояваме Министерството на културата:
- да изготви ясни насоки за спешна поддръжка и превенция на по-нататъшно увреждане на мозайките, като координира действията между Общински институт „Старинен Пловдив“, Регионалния археологически музей и други компетентни органи.
- да изготви становище относно правомощията и отговорностите за управлението и поддръжката на мозайките на Епископската базилика.
- да предостави информация дали Министерството и НИНКН са били уведомени за забраната, наложена от кмета на Община Пловдив, и какви стъпки са предприети във връзка с този казус.
- да преразгледа наложената забрана, така че тя да не блокира елементарни дейности по почистване и консервация, които са от първостепенно значение за опазването на обекта.
Не приемаме никакви оправдания за забавяне или бездействие. Поддръжката на Епископската базилика е отговорност на всички нас – както на местната, така и на националната власт. Вярваме, че Министерството на културата трябва да поеме инициативата за създаване на устойчив и ефективен модел за опазване на този уникален паметник, така че той да остане гордост за Пловдив и България.
Още от тази категория
Отчет декември 2024
През месец декември 2024 г. взех участие в две редовни сесии на Общински съвет Пловдив,...
Прочети ощеПозиция относно неверифицираните разходи по проекти на Община Пловдив
Може би хората не разбраха, но в четвъртък се проведоха, не една, а ДВЕ сесии...
Прочети ощеПозиция относно увеличението на такса битови отпадъци
Увеличението на такса битови отпадъци е безпрецедентен удар по гражданите и бизнеса. Настояваме за пореден...
Прочети още2 милиона и половина лева санкция по проекта за климатиците
Миналата седмица разбрах, че края на 2022 ръководителят на управляващия орган Оперативна програма „Околна среда“...
Прочети ощеПитане относно отчуждителни процедури по реда на чл.208 от ЗУТ
На сесията на 19 декември внасяме питане до кмета на гр. Пловдив относно плановете на...
Прочети ощеСъбитие „Ековизия“
По покана на кмета на район Северен Венцислава Любенова взех участие като панелист в събитието...
Прочети ощеПитане относно Националните есенни изложби
На сесията на 5 декември внасяме питане до кмета на гр. Пловдив относно промяната на...
Прочети още