На комисиите на 7 февруари беше внесен за разглеждане ПУП-ПРЗ,...
Прочети ощеОтчет
ЯНУАРИ 2025
През месец януари взех участие в две редовни сесии на Общински съвет Пловдив, две заседания на Председателски съвет, шест заседания на комисиите по Екология, Устройство на територията и жилищна политика и Култура и туризъм. Проведох работни срещи с представители на администрацията, свързани с различни теми, по които работя в момента. Проведох няколко разговори и срещи с граждани и граждански организации. Започнах работа по няколко казуса в резултат на тези срещи. С колегите от ППДБ внесохме четири питания до кмета и успяхме да заснемем първото от надявам се серия по-дълги видеа за нашата работа.

Зоопарк или зоозатвор? Не знаем.
В две поредни сесии през януари Община Пловдив постави отново на дневен ред темата Зоологическа градина в Пловдив. Фокус на работата ми през януари 2025 беше тази тема и логично на тази тема отделих най-много време през месеца.
Проведох няколко срещи и разговори – с групата доброволци към общинския приют, със служители в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), със служители в Столична община и др. Колегата Йоно Чепилски, с когото образувахме своеобразна „работна група“ по темата проучи ситуацията със зоопарковете във Варна, Стара загора и Хасково.
На сесията на 16 януари се гласува предложение на кмета за безлихвен заем, с който трябва Община Пловдив да се разплати с изпълнителя, който работи по спечеления проект – първа фаза по Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС). На сесията на 30 януари след близо 2,5 часов дебат се гласува създаването на общинско предприятие „Зоологическа градина“, с което Общината се надява да спечели и втората фаза на същия проект.
И по двете предложения гласувах с „против“.
Какви са според мен и колегите от ППБД проблемите с предложението на кмета на гр. Пловдив да създаде ново общинско предприятие? Събрано по теми долу:
Съмнение за злоупотреба с евросредства
Целта на ОПОС е да финансира ремонта на вече съществуващи зоопаркове, като идеята е да се помогне на вече затворени животни да доизживеят дните си в по-добри условия. Животни в Пловдив няма. Общината лъже МОСВ и ЕС с нагласистики с лицензи, за да се представи на действащ зоопарк и така да източи програмата с 5 милиона лева.
Липса на широко обществено допитване
Няма проведен сериозен обществен дебат или официално допитване до жителите относно желанието им за използване на терена в парк „Отдих и култура“ до Гребната база. Не е ясно дали гражданите искат да има изобщо зоологическа градина, или предпочитат друга алтернатива за терена.
Предложението на кмета влезе на комисии преди да е изтекъл срока за обществено обсъждане на плана за създаване на ОП „Зоологическа градина“. Съветниците бяха оставени да решават на сляпо без да имат цялата информация. Водещите комисии по темата отхвърлиха предложението и въпреки това то влезе на сесия само след едно формално гласуване от Председателски съвет. След като не се зачита мнението на водещите по темата комисии, вкл. и комисията, която се изказва по юридическите рамки, то защо се провеждат изобщо комисиите и каква е тяхната функция?
Неяснота относно функциите и дейностите на зоологическата градина. Поставяне на каруцата пред коня.
Предложението не дава конкретна информация какви животни ще бъдат отглеждани, какви ще са целите на учреждението и как ще се гарантира подходяща среда за животните. Липсват гаранции за модерни и устойчиви практики, както и яснота относно ролята на зоологическата градина– ще бъде ли той спасителен център или място за развлечение?
Логиката е първо да се представи концепцията и плана на Общината за бъдещия зоопарк, преди да се създава общинско предприятие и да се генерират разходи от близо 20 000 лева на месец за незнаен период напред.
Устойчивост на начинанието и липса на информация за бъдещите разходи на зоопарка след влизането му в експлоатация
Изграждането на зоологическа градина е само един аспект от начинанието. Липсва анализ на приходите и разходите, които се очаква общинското предприятие да генерира след заработването на комплекса. За устойчивата издръжка на зоопарка ще са нужни значителни средства, които във времето се очаква само да нарастват. За сравнение, зоопаркът в Стара Загора, който е по-малък от очаквания в Пловдив има годишна издръжка от 1.1 милиона лв. Издръжката ще е само за сметка на местния бюджет. Липсва яснота относно възможността на община Пловдив да поддържа съоръжението и доброто здравословно състояние на обитателите му.
То не е само да се намерят средства за изграждането (програмата на МОСВ), а после да се издържа всяка година завинаги. Липса на бизнес план и гаранции, че зоопаркът няма да е е още един воденичен камък на врата на общинския бюджет. На фона на липсата на средства за борба с реалните проблеми на Пловдив – трафик, чистота на въздуха, инфраструктура, харченето на милиони за зоопарк изглежда като неразумен и луксозен разход, който не можем да си позволим.
Рискове за съществуващите структури и допълнително раздуване на администрацията
Управлението на общинския приют е показателно, че Община Пловдив се проваля в ресор грижа за животни.
Вече съществува ОП „Зооветеринарен комплекс“, което е в тежко състояние и не осигурява необходимите грижи за животните. Десетки кучета загиват в приюта заради липса на елементарна грижа, експертен персонал и средства за ежедневни нужди. Вместо да се подобри състоянието на съществуващия приют за безстопанствени животни и да се подобри работата на ОП „Зооветеринарен комплекс“ се планира орязване на щата ОП „Зооветеринарен комплекс“, което ще доведе до задълбочаване на проблемите в предприятието. Допълнително раздуване на администрацията под формата на ново общинско предприятие и добавяне на нови щатни бройки с неясни цели и ресурси по наше мнение ще влоши управленските процеси в Община Пловдив.
Повече по темата в публикациите долу, както и във видеото, което е сборно с всички изказвания на групата на ППДБ в зала:
Всичките изказвания на нашата група може да се проследят тук:
Анализ на двете задания за ГИС
През месец декември 2024 г. с колегите съветници от ППДБ внесохме искане по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) да получим от Община Пловдив първото задание от 2022 г., което не беше публично достъпно.
След като получихме старото задание, ние предприехме дълъг процес по сравняване на новото и старото задание. Новото задание е публикувано заедно с обществената поръчка за близо 20 мил. лева с ДДС на сайта на Агенцията по обществени поръчки.
За резултатите от нашия анализ говорим във видеото горе, а повече по темата тук:

Снимка: "Капитал"
Питане за целевите енергийни помощи в контекста на борбата със замърсяване на въздуха от уреди на твърдо гориво
На сесията на 30 януари внесохме официално питане до кмета Костадин Димитров относно ефекта от мерките за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив, в контекста на отпусканите целеви енергийни помощи за начина на отопление на домакинства в Пловдив.
Повече от ясно е, че има конфликт и несъответствие между две взаимноизключващи се действия. От една страна се стремим да намалим броя на домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво, защото това води до замърсяване на атмосферния въздух, а от друга страна все още се отпускат целеви енергийни помощи за тези домакинства.
Повече за питането и самото питане тук:

Токсичен въздух и реакция от РИОСВ
В първите дни на януари наблюдавахме отново превишавания на параметрите на замърсяване на атмосферния въздух. Годината започна с типичното замърсяване породено от комбинацията отопление на твърдо гориво и фоеверките покрай новогодишните празници. За съжаление проблемът продължи и след като се разнесе замърсяването от фоеверките. На 9 януари над Пловдив отново се стелеше димна завеса, а въздухът беше наситен с мирис на изгоряло. Положението беше особено тежко в район Северен.
За пореден път бяхме възмутени от липсата на официална информация относно какво е качеството на въздуха и какви са източниците на замърсяване.
В този ден чрез призив в социалните мрежи и чрез други канали организирах масова гражданска акция със сигнали до Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Община Пловдив с искане да се даде информация за състоянието на въздуха мерките, които трябва да предприемат гражданите, за да се предпазят от вредните последствия.
Постигнахме частичен успех, като предизвикахме реакция от РИОСВ, която разпространи исканата информация през медии и на своя сайт.
Повече по темата и други публикации тук:

Работна среща с ВелоКултура
През месец януари проведохме първата за годината работна среща на ВелоКултура, по време на която начертахме няколко текущи задачи, свързани с предстоящото гласуване на Бюджет 2025 г.
Известен факт е, че всяка година правя предложение към годишния бюджет да се задели сума (в рамките на ок. 100 хил. лева) за изграждане на нови велоалеи, подобряване на съществуващата велоинфраструктура или добавяне на нова. Досега никога Общински съвет-Пловдив или кметът на града не са приемали това ми предложение.
В последните 10 години в Пловдив не сме наблюдавали целево проектиране и изграждане нова велоинфраструктура. Малкото нови велоалеи, които се изградиха, съпътват изграждането на големи инфраструктурни проекти като отсечката Модър-Царевец, Кукленско шосе и др. и в никакъв случай не могат да бъдат определени като целева политика на Община Пловдив в посока екологичен и зелен транспорт.
Надявам се тази година нещата да се променят и въпреки лошия опит от предни години с ВелоКултура продължаваме опитите си да вкараме изграждането на велоинфраструктура в дневния ред на управляващите.
Още по темата:

Среща с Пловдивският митрополит
На 28 януари в качеството си на заместник-председател на Общински съвет – Пловдив приех персонална покана да присъствам на среща между пловдивския митрополит Николай, кмета на гр. Пловдив и ръководството на Общинския съвет.
Срещата се състоя в приемния салон на новия Митрополитски дом. След проведените разговори на многобройни теми (включително и „за“ и „против“ зоопарк в Пловдив) разгледахме новоремонтираната сграда на Митрополията, покрай чийто ремонт имаше няколко въпросителни назад в миналото. Като се започне от факта, че Община Пловдив загуби своята част от бившето гръцко училище, като я апортира в Пловдив Туринвест, заедно с още много ценни сгради и имоти и се стигне до няколкото въпросителни относно законността на строежа на новата църква в съседство.
В името на обективността, трябва да кажа, че смятам, че към ремонта е било постъпено отговорно и с мисъл за опазване на културното наследство на къща, част от Старинен Пловдив. Намерих мозайките в новата църква за впечатлителни.



Описаните теми и казуси в тази публикация не изчерпват изцяло дейността ми през януари 2025, а по-скоро дават произволни моментни снимки от месеца. Подробен отчет по казуси обикновено давам на хората, които са се свързали с мен по конкретната тема.
За повече подробности по описаното в тази публикация може да се свържете с мен на dobromira@kostova.bg или да разгледате и други публикации в този блог.
ОТЧЕТ
Още от тази категория
Отчет – януари 2025
През месец януари 2025 г. взех участие в две редовни...
Прочети ощеКлючов проект на стойност 20 милиона поражда въпроси
Може би хората не разбраха, но в четвъртък се проведоха,...
Прочети ощеОтчет декември 2024
През месец декември 2024 г. взех участие в две редовни...
Прочети още