Продължете към съдържанието

Децата бяха
оставени навън
при огромни
завишавания
на ФПЧ

От Добромира Костова

На 30 октомври 2024 г. станах свидетел на непростимо, а и вероятно осъдимо, деяние от страна на институциите в Пловдив в лицето на Община Пловдив, Областна управа, Регионалния инспекторат по образованието (РУО) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

Училищата и детските заведения не бяха информирани своевременно по надлежния ред за опасните във въздуха превишавания на фини прахови частици (ФПЧ) и други вещества и не бяха изпратени инструкции да се преустановят занимания и часове на открито.

5 ноември 2024

Децата на Пловдив бяха цял учебен ден навън по големи междучасия, спортни празници и часове по физическо възпитание, докато въздуха, който дишаха, беше опасно замърсен в резултат от възникналия пожар в хвостохранилището на с. Катуница.

Кадри от възникналия пожар в Катуница
снимка: "Под тепето"

Силно замърсен въздух 

В резултат на възникналия вечерта на 29 октомври 2024 г. пожар в Катуница, пловдивчани осъмнахме на 30 октомври за пореден път със силно замърсен въздух. Замърсяването се виждаше с просто око и се усещаше на мириз.

Но тъй като нямаше официална информация от институциите за превантивни мерки или други действия, които трябва да предприемем, ние заведохме децата си на училище и подходихме към деня си както обикновено. 

Ситуацията през първата половина на 30 октомври в данни и цифри е била меко казано притеснителна.

Започваме с официалните цифри според Министерството на околната среда и водите (МОСВ), отнасящи се до допустимите пределни стойности на ФПЧ 10 във въздуха:

Норма:
50 µg/m3ФПЧ10 (да не бъде превишавана повече от 35 пъти в рамките на една календарна година)

Какви бяха данните, според измерванията на пловдивските станции и подвижната станция в Катуница в часовия диапазон 8:00-13:00, когато децата бяха на училище, е видно от таблицата долу, извадка от публикуваните от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) справка с ежечасови измервания:

Видно от данните, превишаванията са били двойно и повече на допустимите и то като се има предвид, че тези 50 µg/m3ФПЧ10 са допустими само за 30 дни в годината максимум, измерени на средна база от 24 часа.

Следва да заключим, че концентрации от над 130 µg/m3ФПЧ10 в 9 и 10 часа на 30 октомври са били изключително опасни за здравето на пловдивчани.

Децата бяха навън цял предиобед

Чак до ранния следобед училищата и детските заведения не получиха информация от РЗИ, РУО, Областна управа и Община Пловдив за състоянието на въздуха и какво да предприемат, за да предпазят децата от вредните последствия на силно замърсения въздух. 

Според десетките сигнали, които получих от родители, публикувана в социалните мрежи от самите училища информация и това, което лично наблюдавах, този предиобед на 30 октомври са се провели много занимания на открито, спортни празници, училищни празници, часове по физическо възпитание и т.н. Всички детски градини също са извели децата на традиционното предиобедно занимание.

Инструкциите на РЗИ бяха на сайта им, но не бяха изпратени до училища и детски заведения

Видно от сайта на РЗИ, в 11:44 имаше инструкции да не се провеждат занимания на открито, но тези инструкции не бяха изпратени до училища и детски заведения по това време, когато аз лично вече бях тръгнала да прибера детето си и видях, че се провеждат часове по физическо възпитание в двора.

Извадка от сайта на РЗИ в 11:44 с качени препоръчителни мерки да не се провеждат занимания на открито

Наложи ми се на мен да информирам училищното ръководство за предписанията на РЗИ, защото не бяха получили нищо официално.

Имейлът към училища и градини беше изпратен в 13:06

След няколко опита да се свържа с дирекция Екология към Община Пловдив, все пак към 12:30 ч. получих информация, че „ще проверят“ какво се случва и „координират“ с Отдел „Образование“. Дори получих благодарност „за сигнала“. 

Училища и детски заведения получиха имейл с предписанията на РЗИ в 13:06. Разполагам със самия имейл, който ми беше препратен от един от получилите го.

Пловдивски Чернобил?

Не искам да вярвам, че в крайна сметка решиха да изпратят инструкции да се приберат децата, само  защото аз и други граждани публично обърнахме внимание върху проблема.

Не искам да вярвам, че е имало план от типа „ще си мълчим“. Не искам да правя асоциации с един от най-черните моменти в историята на България, когато комунистическото управление решава да скрие от българите информацията за замърсяването от Чернобил. 

Община Пловдив беше много наясно с проблема с въздуха, видно от участието на зам. кмета с ресор Екология Иван Стоянов и кмета на града Костадин Димитров в кризисния щаб на областния управител.

Въпреки това на 30 октомври 2024 нито на сайта на общината, нито на официалната фейсбук страница излезе информация за замърсяването и мерките, които трябва да предприемат гражданите. А както писах горе, училищата и детските заведения бяха инструктирани да приберат децата чак в 13:06 ч., при пикове на замърсяването измерени в 10:00 ч.

Снимка на сайта на Община Пловдив на 30 октомври с последен пост от предния ден
Снимка от заседанието на кризисен щаб във връзка с пожара в Катуница
Снимка на фейсбук страницата на Община Пловдив на 30 октомври с последен пост от предния ден
Оставям изводите на гражданите на Пловдив и на правораздавателните органи. Планирам да изпратя гореописаната информация на компетентните да разследват евентуално престъпно бездействие институции.

РИОСВ – Пловдив информира за качеството на въздуха след пожара на депото за утайки в Катуница

От сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ): "Пределно допустими концентрации "

От сайта на РЗИ: "На вниманието на жителите на Пловдив и Катуница"

УПРАВЛЕНИЕ

Още от тази категория