Продължете към съдържанието

Какво да
правим при
съмнение за
замърсяване

от Добромира Костова

Тази сутрин над целия град се стели димна завеса, а въздухът е наситен с мирис на изгоряло. Хората са възмутени от липсата на официална информация относно миризмите, които за пореден ден се носят из града.

И докато продължаваме да се борим с Община Пловдив за адекватна система за информиране на гражданите за качеството на въздуха, прекопирвам тук отговора, който преди малко изпратих на поредния притеснен човек, който се свърза с мен относно миризмите.

11 октомври 2024

Замърсяването на въздуха е видимо от родопската яка: 

Какво да правим?

Първо действие (ако се вижда дим) трябва да е сигнал до Пожарната на тел. 112.

След това трябва да се свърже човек на зеления телефон на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и да подаде сигнал за усетени миризми или виждащо се с очи обгазяване (ЗЕЛЕН ТЕЛЕФОН: за сигнали в работни дни 032 643 245 / в почивни дни 0889 404 819 или 0882 393 749.

След това може да се подаде сигнал извън работно време на Пловдивски общински инспекторат„Горещ телефон“ 6-111 или в работно време да се звънне на дирекция „Опазване на околната среда“ към Община Пловдив: 032 / 656 723.

Би трябвало някоя от тези институции да знае какво се случва и да ви каже веднага по телефона какво да правите. Би трябвало при сериозно обгазяване дори да се включи системата за предупреждение BG Alert.

Може и да се свържете с вашия общински съветник, който да се опита да се свърже с общинските структури и да получи информация по други канали, в случай, че не отговорят от Инспектората или дирекция „Околна среда“. РИОСВ поне по мои наблюдения винаги вдигат зеления телефон. Общината по-скоро не отговаря или се включва секретар.

На този линк се качват данните от измервателната станция в Каменица: 

Станция "Каменица"

На този линк се качват данните от измервателната станция в Тракия: 

Станция "Тракия"

Аз лично най-много вярвам на данните от гражданската платформа за измерване на качеството на въздуха:

Гражданска платформа Air BG

Днес гори базата на ОП "Чистота"
Снимка: БНР

Община Пловдив не си изпълнява задълженията

Както днес, така и когато горя сметището в Цалапица през август, информацията за замърсяванията във въздуха и какви превантивни мерки да предприемат гражданите се предава много бавно.

Часове минаха преди нещо да кажат от Общината, докато в такива ситуации всяка минута е важна.

Колко пъти с Веселка Христамян сме повдигали темата относно информиране в реално време на гражданите относно качеството на въздуха? Вече съм спряла да броя. То не бяха срещи в Общината, то не беше обществен съвет по качеството на въздуха, то не бяха години наред речи в зала, в комисии…ей така си карат нашите управляващи.

Колкото до това от кого може да се търси отговорност за качеството на въздуха – отговорът ми е: от всяка една институция, всяко едно министерство, всяка една общинска структура.

Всяко управленско решение или действие има пряко или косвено отражение върху въздуха, който дишаме.

И въпреки, че пловдивските власти са дори осъдени на последна инстанция за качеството на въздуха, все още проблемът се неглижира. Пример – по време на обсъждането на годишния доклад за качеството на въздуха в Общински съвет, в зала не присъства нито един представител на изпълнителната власт – кмет и заместник кметове, главен архитект, който да каже какво е свършил или възнамерява да свърши за подобряване на ситуацията.

Тук за онзи ден:

Когато ти спрат микрофона, защото казваш истината за въздуха на Пловдив

Сформирания през миналия мандат обществен комитет по качеството на въздуха, който беше бламиран от изпълнителната власт и прекрати дейност
Жителите на Пловдив заслужават да знаят какво точно се случва и дали въздухът, който дишаме, е безопасен за здравето ни.
УПРАВЛЕНИЕ

Още от тази категория