Продължете към съдържанието

2 милиона и
половина
лева
санкцияпо
проекта за
климатиците

От Добромира Костова

Миналата седмица разбрах, че края на 2022 ръководителят на управляващия орган Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) е наложил финансова корекция на Община Пловдив в размер от близо 2,5 милиона лева по проекта за подмяната на печки с твърдо гориво с климатици.

17 декември 2024

Това е проект, за който аз неведнъж съм алармирала, че се изпълнява непрозрачно и че по него се фактурират уреди и услуги на скандално високи цени, надхвърлящи значително пазарните. През април 2022 г. изпратих лично сигнал до ОПОС с моите съмнения. Отделно от това дисквалифицираните в хода на обществената поръчка за доставката на климатици фирми жалиха поръчката поред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Целта на програмата на ОПОС е да се подменят безплатно уреди на твърдо гориво с климатици, за да се спре замърсяването на въздуха с ФПЧ от горене.

Безкрайна сага

Получавах множество сигнали и в последствие в хода на монтирането на климатиците. Примерно за това, че са се искали от гражданите пари за монтаж, че са се слагали по 2-3 климатика на домакинство при предаден един уред на твърдо гориво и още и още.

Непрозрачно управление

За мен е скандално, че Община Пловдив до онзи ден не беше информирала Общински съвет, че е получила тази „глоба“ от близо 2,5 милиона от ОПОС още през 2022 година.

Колко пъти аз лично съм повдигала темата и в публичното пространство и в зала? Имаше медийни запитвания. Бяха давани пресконференции от Общината. И нито веднъж – при целия този публичен интерес- от Общината не казаха, че са получили тази доста солидна санкция и че водят дела, за да я обжалват.

Нека пак някой да ми каже, че Община Пловдив управлява проектите си прозрачно. Управлението на този проект е ултимативният пример за непрозрачно управление. И това непрозрачно управление продължава.

Сега се е наложило да ни кажат за делата и за санкцията, защото искат от Общински съвет да задели близо 2,5 милиона лева от бюджета по перото на проекта. Водят го „безлихвен заем“, защото си били спечелили делата, с които жалят санкцията, и чакат да си получат все пак парите от ОПОС.

Тепърва ще става ясно 

И мимоходом споменават, че преди два месеца, на 17 септември 2024 г. ОПОС пак им е наложил санкция и че също я обжалват пред съда. Без информация за каква сума и какво нарушение.

Т.е. в моите очи сагата не е приключила и не става въпрос за невинен „безлихвен заем“, а за евентуална бюджетна дупка от 2,5 милиона догодина. С две думи – ако новото дело бъде загубено, то тези 2,5 милиона, които сега се прехвърлят невинно като заем, ще се превърнат в общински разход и ще се платят от общинския бюджет.

Има вероятност всички пловдивчани да платим за това, че Общината не е изпълнила изискванията на финансиращия орган и е направила нарушения при избора на изпълнител на обществена поръчка (по твърдение на ОПОС).

И като говорим за непрозрачност – в предложението си към Общински съвет не се казва за какви точно нарушения е наложена санкцията. Трябваше да ровя в делата и да си набавям сама информацията. И друго: с радост се цитират номерата на спечелените от Общината дела, но усложливо е пропуснато инфото за новата санкция от ОПОС и с номер на кое дело се жали тя.

Изисках от Общината всичката информация по казуса и да видим какво ще получим преди сесията в четвъртък, когато ще се гласува предложението за „безлихвения заем“, който може да не се окаже заем.
Добромира Костова: Програмата за подобряване качеството на въздуха е огромен провал на стойност 14 милиона лева
Ще диша ли Пловдив по-чист въздух след похарчени 14 милиона лева? Едва ли!
Какво се случва, докато чакаме Община Пловдив да си свърши работата по проекта за смяна на печките
УПРАВЛЕНИЕ

Още от тази категория