На сесията на 13 март, председателят на групата ни в Общински съвет прочете нашата политическа...
Прочети ощеПитане относно
актуални данни
за броя на уредите
на твърдо гориво
Внасяме официално питане до кмета Костадин Димитров, което е резултат от отговора на питането, което получихме на питането ни от миналия месец.
През януари 2025 г. поискахме актуални данни от кмета за броя на домакинствата в Пловдив, които се отопляват на твърдо гориво. Получихме отговор с актуални данни към третото тримесечие на 2021 г. Това са данни на повече от три години, което за нас е сериозен проблем.

Какви са проблемите, които констатираме?
1. Същите са данните, които имаме от Националния статистически институт (НСИ) от 2011 г. С две думи – десет години по-късно Община Пловдив по никакъв начин не е направила усилия да провери актуалността им, да направи собствено преброяване или запознаване със ситуацията.
2. Община Пловдив вече изпълни проект по Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) за програмен период 2014-2020 г. на стойност почти 14 милиона, чиято цел беше да се намали броя на уредите на твърдо гориво в града и тяхната замяна с екологични уреди. Видно от отговора, даден ни през 2025 г., ние не виждаме дали Община Пловдив отчита изобщо прогрес в борбата за намаляване на броя на уредите на твърдо гориво в града, които сериозно замърсяват въздуха, който дишаме.
Нашите въпроси са:
Защо няма актуални данни за броя на печките, които тровят въздуха ни?
Ако кметът настоява да ни пробутва тези данни за актуални – тогава защо са изхарчени 14 милиона за подмяна на печките?
Има ли смисъл да се харчат нови 29 милиона по същата програма в новия програмен период, след като работата по предния програмен период не отчита никакъв прогрес?
Тектът на цялото питане
В последните дни и седмици се наблюдава отново продължителна тенденция на покачване на нивата на замърсяване на атмосферния въздух с фини прахови частици (ФПЧ10), като измерванията от измервателните станции на територията на гр. Пловдив в периода 24-26 февруари 2025 г. посочват притеснителни данни от близо 100 µg/m3 последователни средночасови норми, което е повече от двойно над средногодишната норма съгласно Наредба № 12 от 15 юли 2010.
Като вземем предвид, че сме в разгара на отоплителния сезон, допълнително утежнен от екстремно ниските температури в последните седмици, то е очевидно, че голям дял в горецитираното замърсяване има отделянето на ФПЧ от отоплителните уреди на твърдо гориво на територията на Община Пловдив.
В отговор на наше питане до вас с вх. No 25 XII-6 от 29.01.2025 ни бяха предоставени данни за броя на домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво на територията на Община Пловдив към 7 септември 2021.
Предвид факта, че това са данни от преди повече от 3 години, внасяме последващо питане с искане да получим актуални към февруари 2025 година данни, имащи пряко отношение към един от най-сериозните проблеми на град Пловдив.
Молим на основание чл. 80, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Пловдивски общински съвет, вр. с чл. 33, ал. 1, т. 4 от ЗМСМА да получим писмен отговор в периода до следващото заседание на Общински съвет – Пловдив на следните въпроси:
1. Какъв е броят на домакинствата на територията на Община Пловдив, които се отопляват на твърдо гориво? Молим да предоставите данни към февруари 2025 г.
2. Ако нямате възможност да предоставите по-актуални данни от вече предоставените ни данни към 7 септември 2021 г., то каква е причината за това?
3. Има ли разлика спрямо данните на Националния статистически институт (НСИ) от 2011 г. за броя на домакинства, които се отопляват на твърдо гориво и предоставените ни данни към 7 септември 2021? Ако да, то каква е разликата? Ако не – каква е причината да се борави с едни и същи данни в период от 10 години?
4. Какъв е точният брой на вече подменени уреди на твърдо гориво в рамките на приключения проект № BG16M1OP002-5.003-0006, по приоритетна ос 5 „Подобряване качеството на атмосферния въздух“ и „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление“, по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г. и какво е процентното съотношение на подменените уреди след изпълнението на проекта спрямо общия брой на уреди на твърдо гориво на територията на Община Пловдив към февруари 2025 г.?
Очакваме отговор на питането ни до другата сесия на Общински съвет Пловдив.
Още от тази категория
Питане относно актуални данни за броя на уредите на твърдо гориво
Внасяме официално питане до кмета Костадин Димитров, което е резултат от отговора на питането, което...
Прочети ощеКметът оттегли ПУП-а на Филипово
На комисиите на 7 февруари беше внесен за разглеждане ПУП-ПРЗ, който представляваше изграждането на чудовищен...
Прочети ощеОтчет – януари 2025
През месец януари 2025 г. взех участие в две редовни сесии на Общински съвет Пловдив,...
Прочети ощеПитане относно целевите енергийни помощи в контекста на замърсяването на въздуха от уреди на твърдо гориво
Внасяме официално питане до кмета Костадин Димитров относно ефекта от мерките за подобряване качеството на...
Прочети ощеКлючов проект на стойност 20 милиона поражда въпроси
Може би хората не разбраха, но в четвъртък се проведоха, не една, а ДВЕ сесии...
Прочети ощеВъзражение по проекта за създаване на ОП „Зоологическа градина“
С колегата Йоно Чепилски внесохме възражение по проекта на Община Пловдив за създаване на общинско...
Прочети ощеПоредна година зелените площи не са приоритет на кмета
На сесията на 16 януари 2025 година Общински съвет Пловдив разгледа и прие Пограмата на...
Прочети още